Konferencje » Konferencje Maryjne » II Międzynarodowa Konferencja Maryjna "Tam Twoje serce, kędy skarb przebywa". Jasna Góra - skarbiec kultury polskiej i europejskiej
II Międzynarodowa Konferencja Maryjna
„Tam Twoje serce, kędy skarb przebywa".
Jasna Góra - skarbiec kultury polskiej i europejskiej.
Od wieków Jasna Góra określana bywa jako skarb narodu polskiego, ale o całościowej wartości świątyni i jej randze w kulturze polskiej oraz europejskiej stanowi nie tylko kształt architektoniczny klasztoru, znaczenie historyczne, bogactwo wyposażenia, drogocenne rękopisy i dzieła przechowywane w bibliotece czy zgromadzone w ciągu wieków vota, ale przede wszystkim słynący cudami obraz Matki Bożej. Ukoronowana w 1717 roku Czarna Madonna, przez króla Jana Kazimierza nazwana Królową Korony Polskiej, od początku swego przebywania na Jasnej Górze, czyli od 1382 roku, przyciągała zwykłych ludzi i dostojnych, królewskich pielgrzymów. Przez cały rok, a szczególnie podczas obchodzonych świąt Maryjnych i narodowych, klasztor był nawiedzany przez rzesze wiernych, wędrujących z prośbami, składających hołd, przybywających z dziękczynieniem za doznane łaski. Docierali tu królowie i hetmani, pisarze i artyści, katolicy i przedstawiciele innych wyznań, reprezentanci wszystkich stanów i profesji szukając pocieszenia, utwierdzenia w wierze. Zabiegając o przychylność Maryi, łączyli się w szacunku dla pieczołowicie pielęgnowanej w tym miejscu religii katolickiej, tradycji narodowej, historii i kultury.
Materialnym wyrazem uznania Matki Bożej bywały często drogocenne przedmioty, które składali w darze pielgrzymi.
Już w XVII wieku funkcjonowało szersze znaczenie skarbca jasnogórskiego jako nie tylko zbioru bogactw materialnych, ale jako cennego duchowego depozytu, składanego przez wiernych u stóp Maryi. Jak pisze o. Jan Golonka OSPPE, „w 1618 roku paulin, o. Andrzej Zimicius, opublikował w Krakowie dzieło zatytułowane Skarbnica kościoła Jasnej Gory..., w którym bynajmniej nie zajmował się opisem kosztownych precjozów przechowywanych w klasztorze, lecz opowiadał o dziejach cudownego obrazu, o cudach i nauczał o pielgrzymowaniu na Jasną Górę."
Wyrazem znaczenia Maryi ujmowanego w kategoriach miłości i uwielbienia, a Jasnej Góry jako narodowego skarbu są niezliczone wiersze poetów polskich, spośród których można zacytować utwór Wiktora Gomulickiego Częstochowska:
Obciążonaś srebrem, złotem,
Sukienkami perłowemi,
Lecz najdroższym Twym klejnotem
Miłość całej naszej ziemi.
W latach niewoli narodowej przedmioty kultu i wdzięczności zgromadzone u stóp Matki Bożej zyskały wartość dodatkową - były wyrazem nie tylko uczuć religijnych, ale stały się także pamiątką świetności poddanego rozbiorom kraju oraz śladem wielkiej historii Polaków i ich symbolicznym dowodem tożsamości.
Pisał Julian Ursyn Niemcewicz w swoim utworze Podróże historyczne po ziemiach polskich między rokiem 1811 a 1828 odbyte: „Skarbiec tutejszy jest składem nie tylko bogactw, lecz drogich w dziejach naszych pamiątek".
Przedstawiony sposób myślenia o Jasnej Górze jako o skarbcu jest wyrazem specyficznej formacji kulturowej, która oparta była na respektowaniu tradycyjnych, opartych na Dekalogu norm moralnych oraz wyrastała z religijnych przekonań na temat porządku świata. Stanowiła także ugruntowaną praktykę w myśleniu o przedmiotach (w tym książkach i pamiątkach), które - jak pisał Krzysztof Pomian w pracy Przeszłość jako przedmiot wiedzy - przedstawiały dla właściciela historyczną, ale i religijną wartość.
Zawierający się w temacie konferencji proponowany przez nas sposób myślenia nie jest w zamierzeniu przejawem powrotu do przeszłości czy rekonstrukcji świata, którego już nie ma. Tytuł konferencji - wzięty z wiersza Franciszka Karpińskiego cytat, funkcjonujący jako fragment pieśni Maryjnej, do której w pięćdziesięciolecie ogłoszenia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny napisał muzykę ks. Franciszek Walczyński - ma na celu próbę określenia współczesnej hierarchii wartości i jej miejsca dla Maryi oraz Jasnej Góry w kulturze polskiej i europejskiej. Słowa „Tam Twoje serce, kędy skarb przebywa" są parafrazą fragmentu Ewangelii wg św. Mateusza, który brzmi następująco: „Bo gdzie jest Twój skarb, tam będzie i serce Twoje" (Mt. 6, 21). i oznacza - w naszym przekonaniu - ponadczasową potrzebę człowieka, by świat w którym żyjemy, posiadał określony porządek, z wyznaczonym i jednoznacznie identyfikowanym centrum, w którym ogniskują się wyznawane przez nas wartości. Umiejscowienie tego centrum w Biblii i przetransponowanie - jako jednego z jego wielu odmian - pod postacią Maryjnego kultu, który szczególnie, z racji genius loci, występuje na Jasnej Górze, stanowi wyrazistą przesłankę, by proponować uczestnikom konferencji poszukiwania zorientowane na duchowe i religijne wartości przechowywane w teologii i filozofii, historii i literaturze, muzyce oraz ikonografii, a także obecne we wszelkich dyscyplinach nauki mówiących dzisiaj o Bogu, człowieku i świecie.
Zapraszamy do udziału historyków i literaturoznawców, językoznawców i antropologów kultury, teologów i filozofów, muzykologów i historyków sztuki, historyków teatru i religioznawców, archiwistów i muzealników, a także wszystkich zainteresowanych tematem konferencji. Obrady planujemy na 9-10 grudnia 2019 roku w Częstochowie, w murach Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza oraz w klasztorze na Jasnej Górze. Zapraszamy do Częstochowy już w dniu 8 grudnia, w którym przypada Święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Nasi Goście będą mogli wziąć udział w planowanych na ten dzień uroczystościach. Integralną częścią konferencji będzie także koncert muzyki polskiej, zaplanowany na 10 grudnia.
Proponujemy następujące szczegółowe problemy:
Biblia jako wartość duchowa porządkująca rzeczywistość
Kult maryjny w religii i kulturze jako repozytorium wartości
Jasna Góra jako skarb w literaturze, pamiętnikach, dokumentach, teatrze, filmie, kulturze masowej
Cudowna ikona Matki Bożej - skarb dla wierzących
Relikwie świętych jako skarb
Skarbczyki modlitw i pieśni - reprezentacje, miejsce w kulturze
Komitet naukowy:
- prof. dr hab. Jarosław Ławski (UwB)
- prof. dr hab. Bogdan Mazan (UŁ)
- prof. dr hab. Lucjan Suchanek (PAU)
- prof. dr hab. Tadeusz Srogosz (UJD)
- prof. dr hab. Andrzej Stroynowski (UJD)
- o. dr Mariusz Tabulski OSPPE
- o. prof. UKSW hab. Grzegorz Bartosik (UKSW)
- ks. prof. dr hab. Marek Chmielewski (KUL)
Komitet organizacyjny:
- prof. dr hab. Agnieszka Czajkowska
- dr hab. Magdalena Bator, prof. UJD
- dr Ewelina Mika
- mgr Ewelina Dziewońska-Chudy
Media o Konferencji:
- http://www.ujd.edu.pl/news/view/ii-konferencja-maryjna-tam-twoje-serce-kedy-skarb-przebywa
- http://www.tvorion.pl/w-sieci/tam-twoje-serce-kedy-skarb-przebywa/
- https://polonistyka.amu.edu.pl/dla-pracownika/dla-pracownika/zaproszenia-na-konferencje/tam-twoje-serce,-kedy-skarb-przebywa,-9-10-grudnia-2019
- https://www.radioem.pl/doc/6024048.Czestochowa-II-Konferencja-Maryjna-Tam-Twoje-serce-kedy-skarb
- http://www.radiojasnagora.pl/pt67-ii-miedzynarodowa-konferencja-maryjna-tam-twoje-serce-kedy-skarb-przebywa
- https://jim.jasnagora.pl/tam-twoje-serce-kedy-skarb-przebywa-jasna-gora-skarbiec-kultury-polskiej-i-europejskiej/
- http://zdrowaczestochowa.pl/article/,16598/
- http://www.jasnagora.com/wydarzenie-13489
- http://jasnagora.pl/pl/dla-pielgrzymow/konferencje/2019-2/9-10-xii-ii-konferencja-maryjna/
- http://jasnagora.pl/pl/dla-pielgrzymow/koncerty/2019-2/10-xii-koncert-w-ramach-ii-miedzynarodowej-konferencji-maryjnej/
- https://www.niedziela.pl/artykul/47673/Czestochowa-Trwa-II-Konferencja-Maryjna
- https://www.zyciezakonne.pl/wiadomosci/kraj/jasna-gora-konferencja-maryjna-91619/
- https://radio.katowice.pl/zobacz,46493,Dwudniowa-Konferencja-Maryjna-na-Uniwersytecie-im-Jana-Dlugosza.html
- http://fiat.fm/info/ii-konferencja-maryjna-na-jasnej-gorze-i-ujd/
- http://czestochowskie24.pl/czestochowa/ii-konferencja-maryjna-na-jasnej-gorze-i-ujd/
- https://www.radiojura.pl/ii-konferencja-maryjna-na-ujd.html
- https://www.latest.facebook.com/events/2588164631305685/
- https://www.google.com/search?q=konferencja+maryjna&sa=N&rlz=1C1AVNE_enPL726PL726&biw=1366&bih=657&sxsrf=ACYBGNSeLiadoUgGAu9ytGmUL6yh39AWrg:1576431763903&tbm=isch&source=iu&ictx=1&fir=wyr-WXJD-NS25M%253A%252CAaPQigpi35MF2M%252C_&vet=1&usg=AI4_-kR4xDC5ORvHwS3UBtuawnjKeG8j0Q&ved=2ahUKEwiT9bL6mbjmAhVyAhAIHY6jASA4PBD1ATAIegQICBAG#imgrc=wyr-WXJD-NS25M:
Pliki do pobrania:
Zaproszenie | Rozmiar: 1601.41KB |
Invitation | Rozmiar: 130.63KB |
Formularz zgłoszeniowy (.pdf) | Rozmiar: 175.83KB |
Formularz zgłoszeniowy (.doc) | Rozmiar: 66.50KB |
Registration form (.pdf) | Rozmiar: 174.96KB |
Registration form (.doc) | Rozmiar: 66.50KB |